Wycieczka śladami Tuwima

Julian Tuwim to znany i lubiany poeta. Tworzył poezję dla dzieci oraz jego wiersze zostały wykorzystane jako teksty popularnych piosenek. Tuwim urodził się w Łodzi 13 września 1894 roku, a dzieciństwo spędzone w kominogrodzie wpłynęło na osobowość młodego poety i twórczość dorosłego już literata. Łódź była dla Tuwima miastem szczególnym, zaczarowanym miejscem dziecięcych zabaw, wypraw, lat szkolnych i pierwszych miłości, nieśmiałych prób literackich, a u schyłku życia domem, do którego wracał we wspomnieniach. Artysta mieszkał pod wieloma łódzkimi adresami i dość często się przeprowadzał, a miejsca w których bywał i które są w jakiś sposób z nim związane trudno zliczyć.

Podróżując śladami Juliana Tuwima ulicami miasta warto odwiedzić: miejsce urodzenia poety, sławny adres Andrzeja numer 40, Hotel Savoy, ulicę Piotrkowska z ławeczką Tuwima oraz grób jego rodziców. Ponadto zwiedzając Łódź z przewodnikiem tuwimowskim szlakiem, można poznać wiele sekretów poety, a wśród nich to jakim bzikom ulegał, dowiedzieć się czym była kłopotliwa myszka, co Julek lubił kolekcjonować, gdzie bawił się w straż ogniową, jakiej muzyki lubił słuchać i która łódzka panna skradła jego serce.

 

Polish Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech English French German Hebrew Italian Japanese Korean Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian