Wycieczka na dobry początek

Jeśli planujesz odwiedzić Łódź i jest to Twoja pierwsza wizyta, skorzystaj przy wyborze wycieczki z poniższych podpowiedzi. Tak jak i inne miasta na łódzkiej trasie zwiedzania, znajdują się miejsca które trzeba i warto odwiedzić, aby zrozumieć historię oraz charakter dzisiejszej Łodzi. Na dobry początek wystarczy jeden dobrze zaplanowany dzień.

Historia Miasta

Zwiedzanie proponuję rozpocząć od Muzeum Historii Miasta Łodzi, które znajduje się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich. Oglądając wystawy poznamy zarówno najdawniejsze dzieje miasta, jak również postaci ważne i cenione w świecie, których losy były związane z Łodzią, m.in. Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina czy Jana Karskiego. Odwiedzając muzeum, choć na chwilę trzeba zajrzeć do przypałacowego ogrodu, punktem obowiązkowym jest spacer po dawnym imperium przemysłowym Poznańskiego, obecnie centrum Manufaktura. Dalej nasze kroki skierujemy na dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe, ulicę Piotrkowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Na łódzkiej Pietrynie, nie zabraknie wrażeń i atrakcji, łączy się tu bowiem wiele szlaków: filmowy, bajkowy. Koniecznie trzeba także odwiedzić na Piotrkowskiej Tuwima. Następnie powędrujemy na tereny Księżego Młyna, królestwa XIX wiecznego przemysłowca Karola Scheiblera. Nasz spacer oprócz ciekawostek na temat fabrycznej Łodzi urozmaicać będą opowieści o filmowych tradycjach miasta, zwiedzimy łódzką filmówkę, wraz ze słynnymi schodami. 

Filmowym Szlakiem

Zwiedzanie proponuję rozpocząć od Muzeum Kinematografii, które łączy w jednym miejscu tradycje Łodzi przemysłowej z filmową historią miasta. Jest to bowiem dawny pałac przemysłowca, Karola Scheiblera. Muzeum prezentuje w swoich wnętrzach zbiory plakatu, sprzętu filmowego, dzieje sztuki filmowej od samego początku powstania kina. Można tu także zobaczyć dekoracje filmowe, a także  przepiękne pałacowe wnętrza oraz przenieść się w świat marzeń dziecięcych, za sprawą wystawy poświęconej łódzkiej wytwórni filmów animowanych SE-MA-FOR. Następnie powędrujemy na tereny Księżego Młyna, królestwa Scheiblera. Nasz spacer oprócz ciekawostek na temat fabrycznej Łodzi urozmaicać będą opowieści o filmowych tradycjach miasta, zwiedzimy łódzką filmówkę, wraz ze słynnymi schodami. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe, ulicę Piotrkowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Na łódzkiej Pietrynie, nie zabraknie wrażeń i atrakcji, łączy się tu bowiem wiele szlaków filmowy, bajkowy.  Koniecznie trzeba także odwiedzić na Piotrkowskiej Tuwima.  Naszą podróż po Łodzi zakończymy na terenie dawnego imperium  Poznańskiego, obecnie centrum Manufaktura.

Szlak Fabrykantów

Zwiedzanie rozpoczniemy od Centralnego Muzeum Włókiennictwa, czyli dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera.  Muzeum prezentuje w swoich wnętrzach zbiory związane z włókiennictwem od dziejów najstarszych, wystawę tkaniny unikatowej, artystycznej. Całości dopełnia ekspozycja na temat dziejów przedsiębiorstwa Ludwika Geyera jednego z pierwszych łódzkich przemysłowców. Muzeum z myślą o miłośnikach mody prezentuje wystawę ubioru na przestrzeni stu lat. Oglądając przepiękne, misternie wykonane oryginale stroje  z epoki, w jednej chwili można przenieść się w czasie. W ramach CMW działa także Skansen Architektury Drewnianej.    Następnie powędrujemy na tereny Księżego Młyna, XIX wiecznego królestwa przemysłowca Karola Scheiblera. Nasz spacer oprócz ciekawostek na temat fabrycznej Łodzi, urozmaicać będą opowieści o filmowych tradycjach miasta, zwiedzimy łódzką filmówkę, wraz ze słynnymi schodami.

Kolejnym punktem na naszej trasie będzie dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe, ulicę Piotrkowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Na łódzkiej Pietrynie, nie zabraknie wrażeń i atrakcji, łączy się tu bowiem wiele szlaków filmowy, bajkowy. Koniecznie trzeba także odwiedzić ławeczkę Juliana Tuwima.  Naszą podróż po Łodzi zakończymy na terenie dawnego imperium  Poznańskiego, obecnie jest to teren centrum Manufaktura.   Propozycje wycieczek umieszczone powyżej są gotową podpowiedzią, z której można skorzystać.  Mogą stanowić także inspirację do stworzenia wycieczki dopasowanej indywidualnie do Państwa oczekiwań.

Polish Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech English French German Hebrew Italian Japanese Korean Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian