Łódź - Pomnik Historii

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce, którą nadaje prezydent kraju dla danego zabytku. Tytuł Pomnika Historii to najważniejsze wyróżnienie dla zabytków świadczące o ich wysokiej, jakości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego Polski.

Dokładnie 17 lutego 2015 r. do grona zaszczytnych miejsc tego rodzaju dołączyła Łódź. Doceniony został wielokulturowy charakter przemysłowy miasta.

W gronie uhonorowanych zabytków znalazły się:

Fabryka Ludwika Geyera (Biała Fabryka - CMW) z zabudową rezydencjonalną oraz parkiem i skansenem miejskiej architektury drewnianej - Piotrkowska 280-286.


Zespół fabryczno-mieszkalny Karola Wilhelma Scheiblera (Księży Młyn, Centrala i Park Źródliska): pałac - Muzeum Kinematografii w Łodzi, osiedle robotnicze, budynek przędzalni (lofty), szkoła przyfabryczna, sklep - tzw. konsumy, budynek straży pożarnej, zespół willowy Matyldy i Edwarda Herbstów z parkiem, Park Źródliska.

Pałac Izraela K. Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15-17 - Muzeum Miasta Łodzi wraz z biurem fabrycznym i przędzalnią wysoką (hotel) oraz ogrodzeniem z monumentalną bramą.
Nekropolie łódzkie - ul. Ogrodowa, ul. Bracka; Cmentarz żydowski, Mauzoleum Poznańskiego i kaplica Silbersteinów.

Układ urbanistyczno-przestrzenny ulicy Piotrkowskiej na całej długości z placem Wolności włącznie do pl. Niepodległości.

Według słów prezydenta: Cieszę się, że przyznając zaszczytny tytuł, mogę podziękować za to, co udało się zrobić w Łodzi w zakresie rewitalizacji, ochrony zabytków i przywracaniu blasku wielkiego przemysłowego miasta - mówił podczas uroczystości prezydent RP, podkreślając, że to dzieło musi trwać, a przemysłowa przeszłość i przedsiębiorczość dawnych mieszkańców powinny także współcześnie inspirować nas do działania i chwytania okazji, które pojawiają się w gospodarce europejskiej.

Możemy więc śmiało wybrać się na wycieczkę po Łodzi szlakiem Pomników Historii.

Polish Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech English French German Hebrew Italian Japanese Korean Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian