Łódź fabryczna
Łódź stała się osadą miejską już w średniowieczu, otrzymała prawa miejskie w 1423 r. Właściwy rozwój, wzrost ważności i znaczenia miasta, to jednak dopiero wiek XIX. Na terenie nowej osady powstały warsztaty sukiennicze i tkackie. Do niewielkiej Łodzi z krajów niemieckich przyrządzali pierwsi osadnicy. Z czasem kolejne pokolenia mieszkańców rozrastały się i bogaciły. W łódzkiej panoramie pojawiły się pierwsze fabryki, a na horyzoncie kominy. Pod koniec XIX w. miasto stało się potentatem przemysłowym, na ulicach słychać było różne języki, bo Łódź już wtedy stanowiła dom dla Polaków, Niemców i Żydów oraz innych narodowości. Obecnie zabytkowe mury fabryczne są świadectwem pracy pokoleń, które budowały miasto marzeń, "ziemię obiecaną".
Propozycja trasy: Zwiedzanie proponuję rozpocząć od Księżego Młyna, XIX wiecznego królestwa bawełny, przemysłowca Karola Scheiblera. Księży Młyn to miejsce klimatyczne i wyjątkowe. Obecnie osiedle pełne uroku. Punkt obowiązkowy na szlaku zwiedzania prawie każdej wycieczki. Od pewnego czasu przyciąga artystów i twórców łódzkich. Stanowi część większego kompleksu zabudowań poprzemysłowych. W XIX wieku, gdy Łódź rozwijała się w zawrotnym tempie, a fabryki i fabryczki pojawiały się na przemysłowej mapie osady, stanowił ogromne imperium, swoiste miasto w mieście. Scheiblerowski teren stanowił w tamtym czasie jedną z siedmiu części Łodzi. O pięknie tego miejsca stanowi wszechobecna czerwona cegła oraz wyjątkowy układ przestrzenny.
W jednym miejscu w dość krótkim czasie, podczas jednego spaceru, po malowniczej okolicy możemy uzmysłowić sobie jak funkcjonowała osada przemysłowa z przed ponad stu lat. Zobaczymy między innymi pałac największego z przemysłowców, obecnie Muzeum Kinematografii, przejdziemy przez pierwszy łódzki park miejski, podpatrzymy osiedle dla pracowników fabryki, szkołę, sklepy i straż pożarną. Wiele innych atrakcji.
Wiele innych atrakcji w tym sklepik w Centrum Turysty Księży Młyn.
Odwiedzimy Pałac Herbsta, wyjątkową willę wraz z Muzeum Sztuki, otoczoną "zaczarowanym" ogrodem. To właśnie tutaj można podejrzeć jak wyglądało życie bogatych łodzian w XIX wieku.
Swoje kroki skierujemy do Centralnym Muzeum Włókiennictwa, miejsce wyjątkowe, podczas wędrówki po Łódzkim Parku Kultury zajrzymy na wystawę Łódzkie Mikrohistorie. Dzięki tej przestrzeni przeniesiemy się w czasy początków przemysłowej Łodzi. Zobaczymy dawne domy tkaczy, które jak wehikuł czasu pozwalają zobaczyć jak zmieniało się miasto od końca XIX wieku, aż po czasy PRL-u.
Kolejnym punktem na naszej ścieżce, będzie dawny średniowieczny trakt, przecinający miasto na osi północ-południe, ulica Piotrkowska. Jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, wzdłuż której w XIX wieku rozwijało się miasteczko. Pietryna to jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc Łodzi. Dawny szlak Piotrkowski, który w przeciągu XIX i XX w. stał się sercem miasta. Na jednej trasie jaką wyznacza uliczny szlak podążając od Placu Wolności do Placu Niepodległości można zobaczyć przekrój architektonicznych perełek miasta, wille, pałace, kamienice, fabryki, hotele, dawne kina, kościoły, zieleńce, parki, kawiarnie czy łódzkie restauracje. Dodatkową atrakcję stanowią z całą pewnością "Aleja Gwiazd" oraz pomniki z "Galerii Wielkich Łodzian".
Naszą podróż po Łodzi zakończymy na terenie dawnego imperium Poznańskiego, obecnie odnowione centrum Manufaktura. W dawnym pałacu Poznańskiego swoją siedzibę ma Muzeum Miasta Łodzi. Po zwiedzaniu, choć na chwilę trzeba zajrzeć do przypałacowego ogrodu, a punktem obowiązkowym jest spacer po dawnym imperium przemysłowym Poznańskiego, obecnie odnowione centrum Manufaktura.
Miejsca polecane do odwiedzenia na trasie Łódź fabryczna:
- Muzeum Miasta Łodzi czyli dawny Pałac Rodziny Poznańskich
- Manufaktura dawna fabryka bawełny Izraela Kalmana Poznańskiego, dzisiaj centrum handlowo – rozrywkowe
- Muzeum Fabryki w Manufakturze
- ul. Piotrkowska, spacer z przewodnikiem m. in. ławeczka Juliana Tuwima, fortepian Artura Rubinsteina
- Łódzki Park Kultury Miejskiej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa
- Centralnym Muzeum Włókiennictwa, pokaz pracujących maszyn fabrycznych
- Księży Młyn, dawne fabryczne osiedle, stanowiące miasto w mieście
- Muzeum pałac Herbsta, dawna fabrykancka rezydencja
- Muzeum Księżego Młyna
- Muzeum Kinematografii
- Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Miejska Galeria Sztuki w Łodzi- Galeria Willa czyli Willa pod jabłoniami
- Monopolis
- Ogrody Geyera
- Fuzaja