Za to pokochasz Łódź
Łódź jest miastem wyjątkowym, ma do zaproponowania szczególne atrakcje oraz wydarzenia, których próżno szukać gdzie indziej. Warto więc przyjechać, chociaż na jeden dzień, wybrać się na wycieczkę po Łodzi z przewodnikiem i się przekonać jakie to ciekawe i zaskakujące pozytywnie miejsce.
Ze względu na tradycje związane z przemysłem włókienniczym miasta trzeba zwrócić uwagę na kilka miejsc wartych odwiedzenia. Pierwszym obowiązkowym punktem na liście zwiedzania powinno być Centralne Muzeum Włókiennictwa. Siedzibą muzeum jest dawna fabryka Ludwika Geyera nazywana Białą Fabryką. Nazwa "Biała" pojawia się nieprzypadkowo, budynek bowiem jest otynkowany właśnie na taki kolor. Obiekt należy do najpiękniejszych zabytków architektury przemysłowej. Zespół budynków pochodzi z I połowy XIX wieku. To tutaj pracowała pierwsza łódzka maszyna parowa. Wystawy jakimi dysponuje ośrodek są naprawdę imponujące. Odwiedzając muzeum możemy zdecydować się na jedną z wystaw lub zobaczyć kilka, w zależności od czasu jaki przeznaczymy na muzeum. Dla miłośników techniki przygotowana została ekspozycja przedstawiająca maszyny związane z tkactwem, przędzalnictwem, dziewiarstwem i włókiennictwem. Dodatkową atrakcją jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku.
Spacerując po muzeum nie można przeoczyć wystawy dotyczącej dawnych zakładów Ludwika Geyera. Zachwycają kolorowe tkaniny, piękne wzory i bogactwo asortymentu jakie dla swoich klientów proponowało przedsiębiorstwo. Perełką wśród muzealnych zbiorów, najchętniej odwiedzaną ekspozycją przez panie, jest wystawa strojów z przemów wieku. Zbiory są tak duże i wyjątkowe, że odwiedzając muzeum można za każdym razem zobaczyć inne ubrania. Od kilku lat CMW do dyspozycji zwiedzających w swojej ofercie ma także Skansen Architektury Drewnianej. Co trzy lata w Łodzi dzieje się rzecz wyjątkowa związana z włókiennictwem. Odbywają się Triennale Tkaniny Artystycznej, największa, najstarsza i najbardziej ceniona tego typu impreza na taką skalę w Polsce. Jest to konkurs tkaniny artystycznej, na który prace przysyłają artyści z całego świata.
"Fashion Philosophy Fashion Week Poland" to kolejny argument, żeby odwiedzić Łódź. Jest to największe wydarzenie związane z modą w Polsce. Odbywa się co roku w dwóch odsłonach na jesień i wiosnę. Łódzki tydzień mody to przede wszystkim pokazy projektantów mody, stoiska twórców z unikalną odzieżą i dodatkami, a także szkolenia oraz seminaria. Wydarzenie ma pokazywać i promować modę polską, przedstawiać nadchodzące trendy.
"Łódź Design Festival" to kolejna niepowtarzalna i wyjątkowa impreza, na tak dużą skalę. Idea festiwalu działa od 2007 roku. Początkowo był to przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Sam festiwal zmieniał się, z biegiem czasu powstało kilka części. Podstawę wydarzenia stanowią wystawy kuratorskie, ukazujące różne sposoby postrzegania projektowania. Każda kolejna edycja tworzona jest pod innym hasłem. Wśród proponowanych wydarzeń znajduje się również konkurs dla młodych twórców "make me!". Odwiedzając festiwal warto zajrzeć na "Remade Market", przestrzeń wystawienniczą na której można znaleźć przepiękne i nietypowe przedmioty, bezpośrednio kupić je u twórców. Niepowtarzalna okazja do rozmowy z autorem, nabycia rzeczy z duszą.
Festiwal stawia również na kreatywność i inwencje odwiedzających, specjalnie z myślą o nich została stworzona strefa "Edukreacja". Miejsce zabawy i edukacji dla dzieci wraz z rodzicami. Nowością jest także "mast have" czyli plebiscyt, wystawa skupiająca się na najlepiej funkcjonujących realizowanych projektach. Ostatnim elementem "Łódź Design Festival" jest "Czytelnia i przestrzeń do spotkań". Łódź Design Festival, organizowany przez Łódź Art Center, to obecnie najważniejsze w Polsce wydarzenie o randze międzynarodowej związane z projektowaniem. Odwiedziło go dotychczas 200 tys. osób.
Klub Wytwórnia to miejsce wyjątkowe, klub muzyczno-festiwalowy, przestrzeń spotkań dla entuzjastów dobrej muzyki, kina czy teatru. Wytwórnia nawiązuje do filmowych i kinematograficznych tradycji miasta. To tutaj odbywają się koncerty i festiwale przyciągające tłumy widzów, amatorów kulturalnych wrażeń np. Letnia Akademia Jazzu.
"Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła", Light Move Festival to wydarzenie niepowtarzalne i wyjątkowe, trudne do uchwycenia chociażby za pomocą aparatu. Wydarzenie które trwa kilka dni, a właściwie nocy. Jest to spektakl dźwięku i koloru w przestrzeni miejskiej, pokazy gry światła. Festiwal odbył się w Łodzi kilkakrotnie, w październiku.
Muzeum Kinematografii mieści się w dawnej rezydencji jednego z największych twórców przemysłowej Łodzi, Karola Scheiblera, na Księżym Młynie w malowniczym otoczeniu Parku Źródliska. Muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz najróżniejsze pamiątki związane z filmem.
Szkoła Filmowa czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera uczelnia państwowa założona w 1948 roku w Łodzi. Kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej. Miejsce szczególne ze względu na filmowe tradycje miasta.
Kino jak za dawnych lat czyli Kino Charlie. Kino studyjne propozycja dla tych, którzy lubią ambitny repertuar w dobrej cenie, gdzie film nie znika z kinowego ekranu po paru dniach wyświetlania. Charlie to także miejsce licznych filmowych festiwali i wydarzeń takich jak; "Powiększenie", "Forum Kina Europejskiego", "OFF jak gorąco" czy "ReAnimacja".
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Początki powstania Związki Muzeum związane są z awangardą, datuje się jena przełom lat 20. i 30., kiedy to grupa radykalnych twórców z grupy „a.r.” rozpoczęła akcję gromadzenia dzieł najważniejszych artystów nowego czasu. Powstanie łódzkiej kolekcji stanowi fenomen na skalę światową z kilku względów. Po pierwsze inicjatywa wyszła od samych artystów. Niezwykły zbiór powstał dzięki zapałowi i poświęceniu zaledwie pięciu członków grupy „a.r.”: artystów Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego oraz poetów Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego. Obecnie muzeum tworzą trzy placówki ms1 czyli dawny neorenesansowy pałac Maurycego Poznańskiego, ms2 czyli budynek dawnej przędzalni Izraela Kalmana Poznańskiego należąca do kompleksu fabrycznego oraz Muzeum Pałac Herbsta na Księżym Młynie.
OFF Piotrkowska to dawne budynki pofabryczne, należące niegdyś do przedsiębiorcy Franciszka Ramischa. Miejsce to przy ul. Piotrkowskiej 138/140 do niedawna kojarzyło się z łódzkim China Town. Obecnie jest to przestrzeń, w której realizowany jest projekt OFF Piotrkowska. OFF szybko stała się polem działania łódzkiej alternatywy i kreatywności. Skupia wokół siebie artystów, muzyków, projektantów. Miejsce ciekawe i intrygujące, gdzie można spędzić czas, a do tego smacznie zjeść. Całości dopełniają oryginalne sklepy, kluby muzyczne i pracownie artystów.